Kaliforniya'da orman yangınları sürüyor: 11 bini aşkın tahliye

Kaliforniya'da binlerce kişiyi yerinden eden yangınlar gittikçe geniş bir alanı kaplıyor. İtfaiye ekipleri, zamana karşı mücadele veriyor.

Kaliforniya'da orman yangınları sürüyor: 11 bini aşkın tahliye
12 Eylül 2022 - 09:01
ABD’nin Kaliforniya eyaletinde 6 Eylül'de başlayan orman yangınları devam ediyor.
 
Rüzgarın da etkisiyle ilerleyen yangınlar nedeniyle yerleşim yerleri tehdit altında bulunuyor.
 
Eyaletin güneyindeki Riverside County bölgesinde ortaya çıkan alevler 95 kilometrekarelik alana yayılırken, yaklaşık 20 bin ev felaketle karşı karşıya.
 
Binlerce kişi tahliye edildi
Ülke genelinde farklı bölgelerde devam eden ve itfaiye departmanı tarafından daha da artacağı bildirilen yangınlarda, alevlerin tehdidi altındaki yüzlerce evden şimdiye kadar 11 bini aşkın kişi tahliye edildi.
 
Eyaletin Foresthill bölgesinde çıkan yangınlara ise itfaiye ekiplerinin müdahalesi devam ediyor. Ayrıca çok sayıda aracın küle döndüğü de görüldü.Geri dönebilecek bir evimizin olup olmadığını bilmiyoruz"
Tahliye edilenlerden Derick Jones isimli bölge sakini, "Çok endişeliyiz. Geri dönebilecek bir evimizin olup olmadığını bilmiyoruz. Henüz yüzde beşinin kontrol altına alındığını söylüyorlar. Foresthill'den Sugarpine ve şehir merkezine kadar yangının ilerlediğini ve kasabamızı yutmak üzere olduğunu söylüyorlar. Ama kasabayı kurtarmak için sadece 85 itfaiyeci var." dedi.Alevler gittikçe yayılıyor
Sierra Nevada bölgesindeki yangın da henüz kontrol altına alınamazken, en az 52 kilometrekare alan kül oldu.
 
Öte yandan yetkililer, yükselen dumanlar nedeniyle yangının doğusunu çevreleyen 160 kilometre mesafedeki alanda yaşanan hava kirliliğine karşı bölge sakinlerini uyardı.Elektrik kesintisi uyarısı
Eyalette etkili olan sıcak hava dalgasının güney kesimlerde etkisini yitirdiği, diğer bölgelerde ise birkaç gün daha etkili olacağı aktarıldı.
 
AA'nın haberine göre, elektrik şebekesi operatörleri, 15.00 ila 22.00 saatlerinde elektrik kesintilerinin yaşanabileceği konusunda uyarmıştı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum