Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş müzeye taşındı

Kiev'deki Ukrayna Tarihi 2. Dünya Savaşı Müzesi'nde, "Ukrayna-Çarmıha Gerilme" sergisi yüzlerce ziyaretçi alıyor. Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşın izleri bu müzede sergileniyor.

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş müzeye taşındı
12 Mayıs 2022 - 07:46

Çatışmalarda ölen Rus askerlerinin eşyaları da yer alıyor

Rus ordusunun Ukrayna topraklarına saldırılarının kanıtlarını barındıran ve 4 bölümden oluşan serginin ilk bölümünde çatışmalarda ölen Rus askeri güçlerine ait çeşitli belge, kimlik, üniforma ve malzemeler yer alırken, ikinci bölümde saldırılarda kullanılan Rus silahları bulunuyor.

Üçüncü bölüm, Kiev bölgesindeki Hostomel kentinde sivillerin 1 ay kaldığı sığınaktaki eşyalar için ayrılırken, serginin son bölümünde Rus ordusunun çeşitli kentlere düzenlediği saldırıların izleri yer alıyor.

Ayrıca, müze girişinde Rusya'ya ait olduğu belirtilen Toçka-U' taktik füzesi, "Su-34" tipi savaş uçağı, "Mi-24" tipi helikopter, "Buk-M2" uçaksavar füze sisteminin parçaları da sergileniyor.

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş müzeye taşındı #1

"Rusya'nın topraklarımızda bıraktığı izleri halka gösteriyoruz"

Müzenin basın sorumlusu Janna Oçeretina, yaptığı açıklamada, serginin 8 Mayıs’ta açıldığını belirtti.

Savaşın yaşandığı bölgelerden sergi için malzeme getirdiklerini aktaran Oçeretina, "Rus ordusunun topraklarımızda bıraktığı izleri halka gösteriyoruz. Burada evlerimizi bombalayan Rus silahları, füzeler bulunuyor. Rus ordusuna ait silah örneklerinin neredeyse tamamı burada var." dedi.

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş müzeye taşındı #2

"Sivillerin yaşadıklarını burada göstermeye çalıştık"

Sergide bir sığınağın kopyasının da bulunduğunu anlatan Oçeretina, "Bu, yaklaşık 1 ay işgal altında kalan Hostomel’deki bir sığınağın kopyasıdır. Hostomel’deki bir binanın bodrum katında siviller 30 gün saldırılardan korunmaya çalıştı. Buradaki eşyalar sergi için müzeye ulaştırıldı. Sivillerin yaşadıklarını burada göstermeye çalıştık. Aslında tüm olanları göstermek mümkün değil." diye konuştu.

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş müzeye taşındı #3

"Buraya gelenler savaşı hissediyor"

AA'nın haberine göre, sergiyi çok sayıda kişinin ziyaret ettiğini belirten Oçeretina, "Ziyaretçilerde çeşitli duygular oluşuyor. Buraya gelenler, savaşı hissediyor. Ukrayna’da yabancı uyruklu vatandaşlar da burayı ziyaret ediyor. Onlar daha fazla etkileniyor. Herkes, Ukrayna’nın özgür ve bağımsız olmak için ödediği bedeli görüyor."sözlerine yer verdi.

Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan ve 2 ayı aşkın süredir devam eden savaş binlerce insanı yerinden, yurdundan etti.

Yaşanan savaş sebebiyle siviller öldü, çocuklar ailelerinden kopmak zorunda kaldı.

İşte bu henüz 2 aylık savaşın izleri ise Ukrayna'nın başkenti Kiev'de yer alan 2. Dünya Savaşı Müzesi'nde sergileniyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum