Taşeron lastik işçilerine kadro müjdesi

Kocaeli'nde 300 taşeron işçinin kadroya alındığı bildirildi. Lastik-İş Sendikası Genel Başkanı Abdullah Karacan, Goodyear'ın İzmit ve Adapazarı fabrikalarında çalışan toplam 300 taşeron işçinin kadroya alındığını bildirdi.

Taşeron lastik işçilerine kadro müjdesi
25 Ocak 2015 - 18:38 - Güncelleme: 25 Ocak 2015 - 18:45

Lastik-İş Sendikası Genel Başkanı Abdullah Karacan, Goodyear'ın İzmit ve Adapazarı fabrikalarında çalışan toplam 300 taşeron işçinin kadroya alındığını bildirdi.

Lastik-İş Sendikası Sosyal Tesisleri'nde kadroya alınan işçilere hitap eden Karacan, bölgedeki lastik fabrikalarında bir mücadele içine girdiklerini belirterek, diğer fabrikaların ardından Goodyear işçileri için de önemli çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Lastik sektörünün Türkiye'ye yaklaşık 60 yıl önce girdiğini ifade eden Karacan, bu sektördeki işçiler açısından yararlı işler başardıklarını vurguladı.

Karacan, taşeronlaşmanın hızlı şekilde yürüdüğünü dile getirerek, "Sendika olarak Türkiye'de ilk defa taşeronda örgütlenmiyoruz. Taşeronu çıkarıp, asıl işçiyi sokarak örgütleniyoruz. Çalışmaya başladığımız Brisa ve Pirelli'den sonra Goodyear'ı da bunların içine katmamız gerekliliğini Goodyear yöneticilerine ilettik. 10 günden beri de toplantılar sürüyor. Hiç kimse taşeronişçisini köle gibi çalıştıramaz. Burada hem Adapazarı hem de İzmit'teki Goodyear'da çalışanlar bulunuyor, toplam sendika üyesi mevcut sayısı Adapazarı'nda 600, İzmit'te 400. Burada da mevcutta 300 arkadaşımız şu an bu sendikal yapının içine girecek" diye konuştu.

Alın teriyle çalışanların bulunduğu durumu daha yukarıya çıkarabilmek için çalıştıklarını anlatan Karacan, Goodyear'da 10 gündür, yaklaşık 10 saate varan görüşmelerin ardından bu sonuca varıldığını bildirdi.

Karacan, sendikalarının sosyal faaliyet ve örgütlü yapısını geliştiren öncü kuruluşlardan olduğunu belirterek, "Sendikamız, Türkiye'nin her yerinde örgütlenme atağına geçmiştir. Adana'da, Şanlıurfa'da, Gaziantep'de, Ankara'da, Çerkezköy'de, Gebze'de, İzmir'de şu ana kadar 3 bine yakın örgütlü işçi arkadaşımızı sendikanın bünyesine katmış durumdayız. Brisa, Pirelli ve Goddyear olarak bin 300 kişi, Lastik-İş Sendikası'nın üyesi olmuştur, sizler de dahil olmak kaydıyla" ifadelerini kullandı

YORUMLAR

  • 0 Yorum