Türkiye-İsrail ekonomik ilişkilerinde açılım hedefi

Türkiye ve İsrail arasındaki ticari ilişkilerin artması için çalışılıyor. Bu kapsamda sürdürülebilir çözümler, temiz teknolojiler, mobilite ve inovasyon gibi alanlar öne çıkıyor.

Türkiye-İsrail ekonomik ilişkilerinde açılım hedefi
10 Mayıs 2022 - 23:04

Türkiye ve İsrail arasındaki ticaret hacminin artması için temaslar devam ediyor. İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, mart ayında Türkiye'yi ziyaret etmişti.

"İki ülke, ekonomik ilişkilerini daha ileri taşımak için güçlü potansiyel vadediyor"

İsrail'in Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Irit Lillian, bu hafta Tel Aviv'de düzenlenen EcoMotion 2022 konferans ve fuarına Türkiye'den yaklaşık 10 firmanın katıldığını belirterek, sürdürülebilirlik, yeşil teknolojiler, mobilite ve inovasyon gibi alanların iki ülkenin ekonomik ilişkilerini daha ileri taşımak için güçlü potansiyel vadettiğini aktardı.

"EcoMotion'da Türk heyetinin varlığı da çok önemli"

AA'nın haberine göre, Irit Lillian, bu hafta Tel Aviv'de düzenlenen EcoMotion 2022 konferans ve fuarına Türkiye'den yaklaşık 10 firmanın katıldığını söyledi.

Bunların otomotiv ve ulaştırma sektöründe faaliyet gösteren büyük şirketler olduğunu kaydeden Lillian, "Artık tüm dünya değişiyor ve yüzünü farklı yöne çeviriyor. EcoMotion, Türk, İsrail ve birçok uluslararası firmanın bir araya gelerek kendi ürünlerini ve sürdürülebilir çözümlerini tanıtabileceği bir platform. EcoMotion'da Türk heyetinin varlığı da çok önemli." diye konuştu.

Türkiye-İsrail ekonomik ilişkilerinde açılım hedefi #1

Mart ayında bir heyet İsrail'e gitmişti

Lillian, daha önce da mart ayında bir heyetin İsrail'e gittiğini ve İsrail'den bir heyetin de Türkiye'ye geleceğini ifade ederek konuşmasını şöyle sürdürdü:

İsrail, Türkiye'nin en büyük 9'uncu ihracat destinasyonu

"Türkiye ve İsrail'in ticaret hacmi geçen yıl 8 milyar dolara ulaştı. İsrail, Türkiye'nin en büyük 9'uncu ihracat destinasyonu. Mevcut ticaret hacminin içeriğine baktığımızda tekstil, yiyecek ve diğer alanlardan oluşan daha geleneksel bir yapı olduğunu söyleyebiliriz. EcoMotion'da bir Türk heyetinin varlığı iki ülkenin ekonomik ilişkilerindeki yönün değişmeye başladığını gösteriyor. Bu yön daha sofistike, yüksek teknolojili alanlara kayıyor. Bence bu çok iyi bir işaret. İki tarafın iklim değişikliği veya enerji krizi gibi problemleri önleyecek alanlarda iş birliğini geliştirmesinin çok önemli olduğunu düşünüyorum."

EcoMotion'da drone teknolojileri de ele alınacak

Türkiye'nin mobilite ürünlerinde büyük bir sanayi merkezi olduğunu dile getiren Lillian, "Mobilite sadece araçlarla ilgili değil, toplu taşımanın daha etkin kullanılması, trafiğin azaltılması, akıllı şehirler, enerji tasarrufu gibi birçok konu bu alana giriyor. Türkiye de sadece otomotiv endüstrisinde değil, drone teknolojilerinde de önemli bir üretici. EcoMotion'da bununla ilgili bir bölüm olacak.

Drone'la ürünlerin hareketliliği sağlanacak

Hareketlilik dediğimizde sadece insanların veya araçların hareketinden değil, ürünlerin hareketliliğinden de bahsediyoruz ve drone teknolojileri bu anlamda gelecekte günlük hayatımızda çok daha büyük bir öneme sahip olacak. Bu konuya sadece askeri açıdan bakmamak gerek." diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum